fbpx

Yoga yapmaya başlamak açılan stüdyo sayısının artması ve internette pek çok içeriğin bulunabilir hale gelmesi ile eskisine göre çok daha kolay bir hale geldi. Fakat bu yine de bir başlangıç ve sırf bu yönü bile ilgi duyanların yogaya başlamayı ertelemesine neden olabiliyor. Bazıları ise evde kendi başına yoga yapmaya başlıyor ya da yakınlardaki bir salonda birkaç derse katılıyor fakat bazı yanlış tercihler ya da elde olmayan aksilikler nedeniyle yolculukları yarım kalabiliyor.

Nuve Yoga olarak yogaya başlamayı düşünenler, yeni başlayıp nasıl bir yol izleyeceğini kestiremeyenler ve başlayıp başlamama konusunda kararsız olanlar için kısa bir rehber hazırladık.

Yoga Nedir?

Yoga geçmişi 5000 yıl kadar eskiye dayanan, Hindistan kökenli bütüncül bir “iyi olma sistemi” olarak tanımlanabilir. Bu bütüncüllük, yoganın fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olanla bir bütün olarak ilgilenmesinden ileri gelmektedir.

Yoga bir inanç sistemi değildir. Onu, iyi olmaya yönelik bir rehber niteliği taşıyan teknikler bütünü olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.

Neden Yoga?

Yoga pratikleri bir bütün olarak bedeninize, zihninize ve ruhunuza iyi gelecektir. Pek çok araştırma yoganın insana bir bütün olarak hangi yönlerden iyi geldiğini göstermektedir. Yoga yapmak;

  • Stres, kronik endişe, depresif ruh hali gibi duygu durumlarında yatışmaya yardımcı olur.
  • Zihni rahatlatır ve işleyen belleğin verimini arttırır.
  • Vücudun bir bütün olarak zindeleşmesini ve fit bir görünüme kavuşmasını sağlar; yaşam kalitesini arttırır.
  • Kronik ağrıların azalmasına yardımcı olur.
Yoga ile İlgili Yanlış Bilinenler
  • Yoga yapmak için esnek bir vücuda sahip olmanız gerekmez. Ama yoga yapmak süreç içinde daha esnek olmanızı sağlayacaktır.
  • Yoga bir din değildir. Yoganın ruhsal yönü uygulayıcısının kendi bedeniyle, zihniyle ve dünyayla kurduğu ilişki üzerinden şekillenir.
  • Yoga yapmak için hayatınızı ona adamanız gerekmez. Ne kadar vakit ayırmak isterseniz, o kadar ayırırsınız. İsterseniz haftada bir saat, istersen her gün birkaç saat yoga yapabilirsiniz.
  • Yoga çok karmaşık değildir. Ne kadar derinleşmek isterseniz, yolculuğunuzu nereye taşımak isterseniz o kadar ileriye gidersiniz.
Nuve Yoga’da Yogaya Başlamak

Nuve Yoga’da başlangıç seviyesi katılımcılara uygun pek çok seans bulunuyor.

Yoga I seansları, temel pozların, yoga terminolojisinin ve temel akışların öğrenilmesi için en uygun başlangıç içeriğini sağlıyor.
Yoga Terapi seansları başta kas ve eklem sorunları yaşayan katılımcılar olmak üzere, kendi bedenini yakından tanımak ve onu iyileştirmenin yollarına odaklanmak isteyenler için uygun bir yapı sunuyor.
Yin Yoga seansları, pozlarda uzun süre kalarak pek çok fiziksel aktivitede ihmal edilen bağ dokuları güçlendirmeyi sağlayan, meditatif ve dinlendirici bir yoga uygulamasıdır ve yeni başlayanlar için uygundur.

Bunlar dışında eklem yogası, Vinyasa Yoga gibi seanslar da her seviyeye uygun programlar takip etmektedir.