fbpx
Yoga Terapi Nedir?

Yoga terapi hali hazırda beden ve zihin sağlığına büyük katkısı olan Hatha Yoga’nın bu özelliğinin incelterek, ibrikten geçirip damıtarak odağa şifayı koyan, bütün üstünde çalışmaya devam ederken belli bölge ya da konulara eğilen bir yoga uygulaması türüdür. Klasik yoga pozlarının sade uyarlama ve varyasyonları ile tekrara dayanır.

Nefes ve hareket tandem çalışır. Yogada asana dediğimiz pozlar nefesin derinleşmesini sağlarken nefesin asana ile senkronize akması ise hareketi derinleştirir. Hareket nefes için, nefes hareket için alan açar karşılıklı. Bu sayede Yoga Terapi’nin tekrar prensibi ile en derindeki kaslara, dokulara ve yapılara ulaşırız.

Yoga terapiyi özel yapan özelliklerinden biri, sadelik ve tekrara dayandığı için, uygulayıcının uygulamadan gerektiğince fayda sağlamasını sağlayan “uyanık dikkatini” inin dağılmasına sebep verecek herhangi bir karşılaştırmaya ya da poz yarıştırmaya alan vermemesidir. Bu da grup dersinde dahi kişinin kendi beden ve zihin bütünlüğü içinde, dikkatinin hep “kendi” beden ve nefesinde, dolayısı ile merkezinde kalmasına olanak verir. Yoga terapi dersinde saf farkındalıktan kaçmanıza olanak yoktur. Bu sayede yumuşak ve sade ama aynı zamanda çok derin bir uygulama sistemidir.

yoga-terapi-uzmanlasma

Bu temel yoga terapi programı öncelikle omurga odaklıdır. Kişi sağlığı gibi omurganın bir bütün olduğunu unutmadan problemli bölgelere nasıl ulaşılır, problemleri olan kişilere nasıl yaklaşılır ve nelere dikkat etmek gerekirken nelere yoğunlaşmalıdır, bunun bilgi paylaşımını, uygulamasını ve uygulamayı aktarabilmek üzere uzmanlaşmayı içerir.

Programın Amacı

Günlük hayatta iskelet-kas sisteminde en çok karşılaşılan incinme ve ağrı kaynaklarının sebebi; bazı kasların çok çalışması ve katılaşması, diğer kasların ise az çalışıp zayıflayarak güçsüzleşmesidir. Her iki durumda da kasın yeterince oksijene kavuşamaması söz konusudur.

Yogada rastlanan incinmelerin en büyük sebebi ise; sabitleme ya da rotasyon gibi ince ayar yapması gereken kasların, pozların idealize edilmesiyle yük taşımaya çalışması, yük taşıması gereken asıl kasların ise sıkılıktan bu görevi yerine getirememesidir.

İşte yoga terapi asana uyarlamaları vasıtası ile, nefesi de bu varyasyonlar ile bir ritme oturtarak, iskelet-kas sistemine ve bedendeki diğer tüm sistemlere dengeyi getirmeyi araştırırız.

Program boyunca bu denge haline gerek günlük hayatta gerekse yoga uygulamasında ulaşmamızı sağlayacak araçları öğrenip uygulamaya koyacağız.

Katılımcılar 75 saatlik birebir gerçekleştirilecek bu programın sonunda, incinme yaşamış ya da doğuştan omurga problemleri olan, ileri yaşlarında olup yogadan fayda görmek isteyen, klasik poz ve sekanslamanın ötesinde yoganın açtığı terapötik alanda şifalanmak isteyen kişilere terapi odaklı yoga dersleri vermeye hazır olacaklardır.

Program İçeriği

Derinleşme Araçları

 • Yoga Anatomisi
 • Kas-iskelet sistemi
 • İnsan Omurgası ve Bütünlük Prensibi
 • Hareket Prensipleri
 • Postür Prensipleri
 • Nefes ve Hareket Birlikteliği
 • Asanaların Terapötik Uyarlama ve Varyasyonları
 • Hassasiyet ve Denge Geliştirme

Uzmanlaşma Araçları

 • Terapötik Amaçlı Ders Kurgulamak
 • Gözlem
 • Yoga Malzemelerinin Terapötik Amaçlarla Kullanımı
 • Duvar ve Sandalye Destekli Asana Uyarlama
 • Sözle ve Elle Terapötik Amaçlı Düzeltme
 • Farklı İhtiyaçlara Cevap Verebilmek
 • Vaka Çalışmaları

Alt beden için yoga terapi: Bel, kalçalar, sakrum, SI eklemi, bacaklar, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar

Üst beden için yoga terapi: Boyun, omuzlar, üst sırt, kollar, el bilekleri ve eller, Skolyoz

Kimler Katılabilir?

Bu program, 200 saatini tamamlamış uzman ve uzman adayları ile bu konularda derinleşmek isteyen deneyimli uygulayıcılara uygundur.

Deneyimli bir uzman iseniz, dersinize katılan ve herhangi bir rahatsızlığı olan birisine nasıl yaklaşacağınızı, hangi konularda hassasiyet uyandırırken hangi durumlarda güvenli bir alan oluşturabileceğinizi ve kişiye ilerlemesi için nasıl cesaret verebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu programa katılabilirsiniz.

Buluşma Tarihleri

1. Buluşma 18-19 Ocak 2020
2. Buluşma 15-16 şubat 2020
3. Buluşma 7-8 Mart 2020
4. Buluşma 28-29 Mart 2020
5. Buluşma 25-26 Nisan 2020

Buluşmalar 10:00 – 17:00 saatleri arasında olacaktır.

Program Ücreti

Program Fiyatı: 3000 TL + KDV

24 Kasım 2019 tarihine kadar yapılacak peşin ödemelerde erken ödeme avantajıyla indirimli fiyat 2400 TL + KDV

Sorularınız İçin

Sorularınız için Hilal Bakkaloğlu’na hilal@yogabakkali.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kayıt ve ödeme detayları için: 0541 745 0101 – info@nuveyoga.com