fbpx

Hilal Bakkaloğlu ile Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı (80 SAAT) 8 Aralık 2023 – 18 Şubat 2024 tarihleri arasında

Nuve Yoga’da!

Yoga Terapi Nedir?

Yoga terapi hali hazırda beden ve zihin sağlığına büyük katkısı olan Hatha Yoga’nın bu özelliğinin incelterek, imbikten geçirip damıtarak odağa şifayı koyan, bütün üstünde çalışmaya devam ederken belli bölge ya da konulara eğilen bir yoga uygulaması türüdür. Klasik yoga pozlarının sade uyarlama ve varyasyonları ile tekrara dayanır.

Nefes ve hareket tandem çalışır. Yogada asana dediğimiz pozlar nefesin derinleşmesini sağlarken nefesin asana ile senkronize akması ise hareketi derinleştirir. Hareket nefes için, nefes hareket için alan açar karşılıklı. Bu sayede Yoga Terapi’nin tekrar prensibi ile en derindeki kaslara, dokulara ve yapılara ulaşırız.

Yoga terapiyi özel yapan özelliklerinden biri, sadelik ve tekrara dayandığı için, uygulayıcının uygulamadan gerektiğince fayda sağlamasını sağlayan “uyanık dikkatini” inin dağılmasına sebep verecek herhangi bir karşılaştırmaya ya da poz yarıştırmaya alan vermemesidir. Bu da grup dersinde dahi kişinin kendi beden ve zihin bütünlüğü içinde, dikkatinin hep “kendi” beden ve nefesinde, dolayısı ile merkezinde kalmasına olanak verir. Yoga terapi dersinde saf farkındalıktan kaçmanıza olanak yoktur. Bu sayede yumuşak ve sade ama aynı zamanda çok derin bir uygulama sistemidir.
Bu temel yoga terapi eğitimi öncelikle omurga odaklıdır. Kişi sağlığı gibi omurganın bir bütün olduğunu unutmadan problemli bölgelere nasıl ulaşılır, problemleri olan kişilere nasıl yaklaşılır ve nelere dikkat etmek gerekirken nelere yoğunlaşmalıdır, bunun bilgi paylaşımını, uygulamasını ve uygulamayı aktarabilmek üzere uzmanlaşmayı içerir.

Hilal.B
Programın Amacı

Günlük hayatta iskelet-kas sisteminde en çok karşılaşılan incinme ve ağrı kaynaklarının sebebi bazı kasların çok çalışması ve katılaşması diğer kasların ise az çalışıp zayıflayarak güçsüzleşmesidir. Her iki durumda da kasın yeterince oksijene kavuşamaması söz konusudur.
Yogada ise rastlanan incinmelerin en büyük sebebi ise yük taşıması için değil sabitleme ya da rotasyon gibi ince ayar için çalışan kasların pozların idealize edilmesi ile yük taşımaya çalışması, yük taşıması gereken asıl kasların ise sıkılıktan bu görevi yerine getirememesidir.
İşte yoga terapi asana uyarlamaları vasıtası ile bedendeki kas-iskelet sitemine ve nefesi de bu varyasyonlar ile bir ritme oturtarak diğer tüm sistemlere dengeyi getirmeyi araştırırız.

Program boyunca bu denge haline gerek günlük hayatta gerekse yoga uygulamasında ulaşmamızı sağlayacak araçları öğrenip uygulamaya koyacağız.

Katılımcılar 80 saatlik birebir yapılacak bu eğitimin sonunda, incinme yaşamış ya da doğuştan omurga problemleri olan kişilerle, ileri yaşlarında olup yogadan fayda görmek isteyen kişilerlerle, klasik poz ve sekanslamanın ötesinde yoganın açtığı terapötik alanda şifalanmak isteyenlerle terapi odaklı yoga dersleri vermeye hazır olacaklardır.

Program İçeriği

Bu eğitimin içeriğinde neler var?

Yoga Terapi tekniği

Boyun,omuzlar, el bilekleri, bel, skolyoz, ayaklar, dizler, bacaklar, kalçalar, siyatik için yoga terapi serileri

Serileme ve sekanslama teknikleri

Yoga Terapi Uzmanlık Dili

Yaşayan Anatomi – İkili gruplar halinde anatomi bilgisini pratiğe dökme uygulamaları

Yoga malzemelerinin terapötik amaçla kullanımı

Yogayı herkes için ulaşılabilir kılabilmek için araçlar

Kronik durumları olan uygulayıcılara yaklaşım.

Derinleşme Araçları:

Yoga Anatomisi
Kas-iskelet sistemi
İnsan Omurgası ve Bütünlük Prensibi
Hareket Prensipleri
Postür Prensipleri
Nefes ve Hareket Birlikteliği
Asanaların Terapötik Uyarlama ve Varyasyonları
Hassasiyet ve Denge Geliştirme

Uzmanlaşma Araçları:

Terapötik Amaçlı Ders Kurgulamak
Gözlem
Yoga Malzemelerinin Terapötik Amaçlarla Kullanımı
Duvar ve Sandalye Destekli Asana Uyarlama
Sözle ve Elle Terapötik Amaçlı Düzeltme
Farklı İhtiyaçlara Cevap Verebilmek

Alt beden için yoga terapi: Bel, kalçalar, sakrum, SI eklemi, bacaklar, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar

Üst beden için yoga terapi: Boyun, omuzlar, üst sırt, kollar, el bilekleri ve eller, Skolyoz

Kimler Katılabilir?

200 saatini tamamlamış uzman ve/veya uzman adaylarına, bu konularda derinleşmek isteyen deneyimli uygulayıcılara uygundur.
Deneyimli bir uzman iseniz ve dersinize katılan herhangi bir rahatsızlığı olan birisine nasıl yaklaşacağınızı bilmek, hangi konularda hassasiyet uyandırırken hangi durumlarda güvenli bir alan oluşturabileceğinizi, kişiye ilerlemesi için cesaret verebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu programa katılabilirsiniz.

Buluşma Tarihleri

1. MODÜL 35 SAAT:  

35 Saat  Fonksiyonel Yoga Anatomisi ve Anatomi Trenleri

8-9-10 Aralık 2023

15-16-17 Aralık 2023

Anatomi bilgisini derinleştirmek ve gerek yogada gerek gündelik hayatta incinmelere dair bilgi sahibi olup uygulamada derinleşmek isteyen, öğrencileri ile çalışırken bu incinmeler ya da  kas -iskelet rahatsızlıkları konusunda donanım kazanmak isteyen  yoga uzmanları ve yoga uygulayıcılarına yöneliktir.

2. MODÜL 45 SAAT: 

45 Saat Yoga Terapi Uzmanlaşma Araçları

Bu modülü almak için ilk 35 Saat’i tamamlamış olmanız ön şarttır. Yoga anatomisi bilgileri bu bölümde de devam ederken hedef bölgeye dönük yoga terapi dersleri tasarlamak için gerekli uzmanlaşma araçları edinilecektir.

19-20-21 Ocak 2024

16-17-18 Şubat 2024

Tüm eğitime katılanlarla 3 tane 1’er saatlik online/çevrimiçi ara buluşma yapılacaktır. Tarihlere katılımıcılar ile karar verilir.

+  2 adet yoga terapi kapalı grup dersi (katılım şart)

Program Ücreti
  • 15 Ekim’e kadar erken ödeme indirimi ile tek seferde yapılan ödemelerde 15 500 TL+KDV
  • 15 Ekim sonrasında yapılan ödemelerde 18 000 TL+KDV Taksit imkanı bulunmaktadır.
Sorularınız İçin

Sorularınız için Hilal Bakkaloğlu’na hilal@yogabakkali.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kayıt ve ödeme detayları için: 0541 745 0101 – info@nuveyoga.com