fbpx

2008 yılında fitness ile başlayan fiziksel aktivite merakım, 2010 yılından itibaren yoga asana ile değişmeye başladı. Bu ikisi arasında kaldığım, kendimi tercih yapmak zorunda bıraktığım ya da ikisini beraber yaparak bedenimi aşırı zorladığım dönemler oldu. Sonraları, farkındalıkla yapılan her türlü fiziksel aktivitenin yoga ‘asana’ sınıfına girebileceğini anladım.

Yoganın sadece fiziksel bir aktivite olmadığını ve arkasında daha derin, insanın zihnine, kalbine işleyen bir şeyler içerdiğini anlamam uzun sürmedi. Yine de ilk yoga eğitimimi, büyük ihtimalle hala daha bedenden çıkmamış olduğumdan Berivan Aslan Sungur ile 30 saat anatomi üzerine aldım. Duyduklarım, daha ötesinde bir şeyler olduğunu doğrular nitelikteydi. Ardından Yoga öğretisinde derinleşmek üzere 2012 yılında Chris Chavez’den ilk 200 saatlik Yoga Uzmanlık eğitimimi aldım. Eğitimimi tamamladıktan çok kısa bir süre sonra 300 saatlik eğitime kaydoldum ama bu eğitimi bitiremedim. Uğradığım bilgi bombardımanını hazmetmem gerekiyordu. Öğrendiklerimi öğretmek üzere ders vermeye başladım. Chris Chavez’e 1,5 sene boyunca stüdyo derslerinde ve bir 200 Saat Temel Yoga Uzmanlaşma Programı’nda asistanlık yaptım. O arada Cihangir Yoga 300 Saatlik Yoga Uzmanlık programına devam ettim ve Chris Chavez, Carlos Pomeda ve Zeyneb Uras gibi hocalarla programı tamamladım.

Bu süreçte ek olarak Çetin Çetintaş ile Yogakioo 280 Saatlik Temel Yoga eğitiminin 110 saatini ve Hindistan’da 300 saatlik İleri Seviye Yoga eğitimimi tamamladım. Hindistan ve Çetin Hocam hayata bakışımı yeniden düzenlememe neden oldu.

Ayrıca Mey Elbi ve Nur Sakallı ile Hamile Yogası ve Banu Çadırcı ile 100 Saatlik Yoga Terapi eğitimlerini tamamladım. Bu süreçte fitness yapmayı hiç bırakmadım. Derslerimde yoga asana yanında bedeni güçlendirmeye yönelik bazı fitness çalışmalarını eklemeyi seviyorum. Nefesi ulaştırabildiğim her yerde farkındalık yaratmak, sınırlı bedenlerimizde sınırsızlığımızı keşfetmek yogamı paylaşma sebebim.

Bireysel ve grup dersleri vermenin yanında çeşitli workshoplar, yoga tatilleri düzenliyorum ve Nuve Yoga’da düzenli dersler ve 200 Saat Temel Yoga Uzmanlaşma Programı veriyorum.